Loading

Zakynthos - tipy na výlety

Zakynthos - mapa ostrova a tipy na výlety


Zakynthos je překrásný ostrov a míst, kam se zajet podívat, je na něm opravdu hodně. Nejlepší je asi vzít si auto a vyrazit podle nálady a chutě někam do neznáma. K autu dostanete základní mapku (obrázek níže), ta na běžné ježdění bohatě stačí, takže jen vyrazit. Zakynthos je ostrov malý, takže nějaké velké bloudění moc nepřipadá v úvahu, prakticky po cca 30 - 40 minutách pokaždé dorazíte někam na pobřeží. Pro lepší inspiraci uvádíme několik tipů:

shipwreck beach  zante zakynthos greece
Shipwreck Beach

The Shipwreck is the most well known sight in Zakynthos. It is located on a small beach with pebbles and deep water in all the shades of blue. The story behind this is that the boat was carrying illegal cigarettes and while being chased by the Greek Navy crashed on the rocks and was later washed out on the beach in 1980.

It is also known as smuggler’s cove. It is not to be missed as it is exceptionally beautiful.

You can visit the beach by sea but you can also admire the beauty from the viewing platform located in the mountain village of Maries after a winding road.

Beware though, if you are afraid of heights, because it can be a little scary!

porto limionas  zante zakynthos greece
Porto Limionas

Porto Limnionas is located 25km from Zakynthos town close to Agios Leon village.

This is not your typical beach. There is a parking lot where you leave your car. First, you will find a traditional tavern with many delicious local delicacies and an amazing view of Porto Limniona.

You then go down steps created in the rocks and start admiring a kind of lagoon with blue and emerald green water. Many of the rocks are flat and so you can sunbathe. The water is almost transparent at many points and extra cold. This is because there are under water currents and an underwater river coming from within a very long and not fully explored cave. It is ideal for snorkeling as there are many other caves, a variety of fish and for the braver ones, tall rocks from which you can dive.

A picture is worth a thousand words, so do not miss Porto Limnionas if you wish to see nature at its best!

blue caves  zante zakynthos greece
Blue Caves

The Blue Caves are located in the north of Zante (Zakynthos) and are one of the best known sights on the island.

The unusual caves were discovered in 1897, with the largest cave being called Blue Grotto. In order to visit them you can hire a boat or take a boat trip.

The nearest point to the caves to take a boat from is the harbour of St.Nikolaos, near Volimes, but trips depart from many other points on the island too.

The colours of the caves are spectacular and have to be seen to be believed. The area is also ideal for snorkeling.

xigia beach  zante zakynthos greece
Xigia Beach

Xigia Beach is in the north of Zante and offers a unique chance to go to a health spa for free!

The water here has a high sulphur content, reputed to be good for skin, removing cellulite, relieving arthritis and other minor ailments. What could be better on holiday than treating yourself to a pampering swim, so you can return home healthier and revitalized?!

The beach is easily accessible by car and parking is available nearby. The beach is small and uncrowded, perfect for a tranquil time to bathe in the healing waters.

kampi cross  zante zakynthos greece
Kampi Cross

The Kambi Cross is located on Schiza Mountain, in the traditional village of Kambi. The cross was erected in remembrance of the lives lost during the Greek civil war and in World War Two.

The area surrounding the Kambi cross offers spectacular views across the sea and down to pretty sandy beaches and is a great place to enjoy the famous Kambi sunset; one of the best on the island.

There are many tavernas and cafes in the area, ideally located to soak up the beautiful surroundings.

venetian castle  zante zakynthos greece
Venetian Castle (ZanteTown)

The Venetian Castle, on Bohali hill on the outskirts of Zante town, was built in 1480 and only shortly after, part of it was destroyed by invading Turks. From 1514 and onwards it was repaired and at one point it became the capital of the island. The castle is in ruins today but it is still worth visiting as there are exceptional views of Zakynthos town below and across the Ionian Sea to the Peloponnese region of Greece.

Before the Castle was built, there once stood an acropolis on the same sight. The entrance gate clearly shows the Venetian influence as the Venetian symbol 'The lion of Saint Mark' is evident.

The Castle is set amongst pine trees and is a lovely place to visit, for a better understanding of Zakynthian history, the splendid views and also the atmosphere - one of tranquility.

Želví pláž

Asi naprostá klasika ostrova Zakynthos. Kousek od pláže, cca 200 metrů, je parkoviště, kde necháte auto, a pak během pár minut sejde na dlouhou a širokou pláž se zlatavým pískem, teplou vodou a mírným vstupem do vody. Přímo mezi hnízda, která jsou označena, se nesmí, ale vůbec to nevadí. Pláž je tak velká a rozlehlá, že si tam na své přijdou i milovníci klidu, pohody i romantiky. Souřadnice parkoviště jsou 37.70821,20.986933, je to dole na jihovýchodě u Vasiliki.

"Sklo" ve skále

Kousek od Želví pláže, konkrétně u Kalamaki (souřadnice 37.737332,20.906048) leží další menší písečná pláž, která je zajímavá především okolními skalami. Bohužel nezmám přesný název horniny (asi gypsum??), ale skála vypadá jako z velkých skleněných krystalů, o kousek vedle jako zase z tisíců papírů na sobě. A velké balvany se lesknou jako posety tisíci malými zrcátky.

Skákání u Blue caves

V téměř nejsevernějším místě ostrova Zakynthos je jeden z přístavů, odkud vyplouvají lodičky k Blue Caves. Pokud se však těsně před konec cesty dáte doprava, dojedete na parkoviště, odkud vedou schodu až dolů k moři. Můžete si zde zaplavat v překrásné vodě, téměř u samotných jeskyní, a je zde také malá vyvýšenina, odkud si můžete skočit ze cca 3-5 metrů do opravdu hluboké vody... Souřadnice parkoviště jsou 37.928776,20.703767.

Průjezd skrze hory

Tento výlet nemá žádný hlavní cíl, jedná se spíše o průjezd přes hornatou část ostrova, přes místní vesničky a městečka. Napsal bych sem i konkrétní trasu, ale krása a unikátnost tohoto výletu jsou částečně i v bloudění, hledání cesty a poznávání míst, kam jste původně vůbec nechtěli. Ale určitě bych navrhoval okruh jako třeba z hlavního města Zakynthos na sever přes Agios Dimitros do Katastari do Exo Chora a Agios Leon k Lithakia a zpět do Zakynthosu. Po cestě samozřejmě můžete sjet k různým plážím nebo třeba do různých letovisek, počínaje Agios Sostis a Laganas dole na jihu a konče malebnými letovisky jako je Alikanas, Ammoudi či Planos na východní straně ostrova.

Rezervujte v klidu a pohodě

Mluvíme česky a jsme tu nonstop 24/7

Můžete nás volat na tato telefonní čísla

nebo nás kontaktovat emailem.

call center motoclud zante